Telefon
WhatsApp
İZTO’daki Zirvede…
300 X 250 Reklam Alanı

Bir dizi ziyarette bulunmak üzere İzmir’e gelen Ticaret Bakanı Profesör Dr. Ömer Bolat İzmir Ticaret Odası ( İZTO) Ege Bölgesi Sanayi Odası ( EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası ( İTB) işbirliği ile düzenlenen İş Dünyası Toplantısı’na katıldı.

İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen zirveye Ticaret Bakanı Profesör Dr. Ömer Bolat’ın yanı sıra Önceki Gençlik ve Spor Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, MHP İL Başkanı Veysel Şahin İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Deniz Ticaret Odası ( DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, siyasi parti başkanları ve oda ve sektör temsilcileri katıldı.

ZİRVEDE PROTOKOL KRİZİ

Yoğun bir katılımla gerçekleşen zirveye protokol krizi damgasını vurdu. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli Ticaret Bakanı Ömer BOLAT’ın yanında kendilerine ayrılan yerlere Önceki Gençlik ve Spor Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakan yardımcıları ve ekibi oturunca 3 isim ayakta kaldı.

Duruma tepki gösteren İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli salonun en kenarında olan yere oturarak toplantıyı takip etti.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sırasıyla İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Önceki Gençlik ve Spor Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İzmir Valisi Süleyman Elban ve  Ticaret Bakanı Profesör Dr. Ömer Bolat açılış konuşması gerçekleştirdi.

BAKAN BOLAT’TAN MÜJDE.


Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat  iki müjdeden bahsetmek istediğini belirterek “Gelirken Halk Bankası ve Türkiye Esnaf Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri Birliği ile görüştüm. Zaten 21 yıl boyunca ve özellikle 2022'de bütün Türkiye'deki esnaf -sanatkârlara çok ciddi finansal destekler sağlandı ama ekstra olarak İzmir'i ziyaretimiz vesilesiyle İzmirli esnaf ve sanatkarlar için 100 milyon liralık bir finansman daha tahsis edildi. Hayırlı, uğurlu olsun. Bu finansman yüzde 15 yıllık finansman maliyetli, 6'şar aylık geri ödemeli ve toplam 5 yıl vadeli olacak. Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Merkez Bankası koordinasyonuyla, Merkez Bankamız ihracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak ve arttırmak için günlük ve reeskont kredi hacmini 1,5 milyar liradan, 3 milyara çıkardı. Bu yaklaşık günde 103, 105 milyar dolarlık bir finansman desteği demektir. Bu da ihracatçılarımıza hayırlı, uğurlu olsun. Dış ticaret açığı ve cari açığı azaltmak için ihracatın arttırılması en büyük hedefimiz. Bunun 2 milyar lirası, Eximbank kaynaklarından günlük olarak tahsis edilecek. 25 Temmuz'da 300 milyon liradan 1,5 milyara çıkarılmıştı. Bugün itibariyle de 1,5 milyardan 3 milyara çıkarılmış oldu. 1,5 ayda 10 kat ihracatçılara finansman desteği sağlanmış oldu. Onlardan da ihracatta yeni hamleler yapmalarını ve pazarlarını arttırmalarını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde daha güzel haberler, daha başka müjdeler de gelecektir” diye konuştu.

Özel Haber : UMUT UÇAR

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği